ALZHEIMER U MOJEM DOMU
Obiteljske istinite priče
Prikaz knjige / Book review
Autorica: Ljiljana Kerepčić Ratkaj
Izdavač: Hrvatski liječnički zbor, Hrvatska Alzheimerova alijansa i Hrvatsko društvo za Alzheimerovu bolest i psihijatriju starije životne dobi, Zagreb, 2016. g.
Urednik, predgovor i pogovor: Ninoslav Mimica
Stranice 192, tvrdi uvez, naslovnica u koloru.
Zahvalnost za publikaciju pripada 16-oro sponzora i suradnika koje je preko Društva za Alzheimerovu bolest i psihijatriju animirao prof. dr. sc. Ninoslav Mimica (kao urednik knjige napisao je predgovor i pogovor).
Knjiga je dopunjena s nekoliko članaka: Štefke Lukić Zlobec, Goranke Jureško i Mire Dajčić. Stručni dio koji se odnosi na Alzheimerovu bolest, epidemiologiju, dijagnosticiranje i standardno farmakološko liječenje pripremili su prof. dr. sc. Ninoslav Mimica i dr. sc. Paola Presečki. Stručni dio knjige sadržava i snimke MR mozga, koje je ustupila doc. dr. sc. Nataša Klepac.
Uz stručna objašnjenja knjiga sadržava i Glazgovsku deklaraciju koja poziva na stvaranje Europske strategije o demenciji, kao i nacionalnih strategija u svakoj europskoj državi.
Prijedlog nacrta Hrvatske nacionalne strategije za borbu protiv Alzheimerove bolesti i drugih demencija nalazi se u knjizi. Pripremili su ga naši poštovani profesori i doktori znanosti koji se bave Alzheimerovom bolešću, neuroznanošću, psihijatrijom, socijalnom skrbi, farmakologijom i unaprjeđenjem mentalnog zdravlja. HLZ i Hrvatska Alzheimerova alijansa podupiru provedbu nacionalne strategije izradom akcijskih planova protiv Alzheimerove bolesti od koje, prema procjeni, boluje već 85.000 osoba.
Na početku knjige nalazi se autoričina poruka zbog čega je odlučila da se posveti borbi za prava oboljelih od Alzhei mera, kao i zahvala svima koji su dali svoj doprinos da se knjiga publicira i dođe do onih kojima je namijenjena. Na kraju su knjige kratka biografija autorice Ljiljane Kerepčić Ratkaj te popis i oglasi sponzora.
Predstavljanje knjige na kongresu u Tučepima 2016. godine
Pojava ove knjige unijet će utjehu, distribuirati psihoterapiju i općenito verbalnu pomoć te dati mnogo dragocjenih savjeta potrebitim obiteljima čiji je član obolio od Alzheimerove bolesti.
Niže se 20 obiteljskih priča, ispovijedi supruga oboljelih, krcatih dirljivošću, punih emocionalnog tona i korisnih savjeta onima koje je pogodila ista sudbina.
Tu je prije svega autorica Ljiljana-Lili, koja je prvi „pionir priče”, a onda su tu: Štefka Lukić Zlobec, Katarina, Mira, Marica, Vjera, Ivan, Ada, Dubravka, eva Železnik, Marina, Petar, Ana, Maja, Antun, Marija, Lana, Ružica, Ančica i Manja koji su svi iskreno iznijeli svoja iskustva s oboljelima i problemima.
Navedene povijesti bolesti (ne u kliničkom smislu) ispovijedi su i sjećanja skrbnika i njegovatelja/ica – bračnih partnera oboljelih te roditelja.
Knjiga će biti korisna potencijalnim i recentnim pomagate ljima, bilo profesionalnima kao udžbenik medicinskim sestrama i tehničarima, liječnicima, psiholozima, edukacijskim rehabilitatorima, kao i studentima tih i srodnih struka, volonterima te onim rođacima koje je pogodila ta nemila sudbina.
Svojevrsno je svjedočanstvo o relativno uspješnom, opti mističnom svladavanju neminovnih patnja, tužne sudbine… Spomen je nesebične skrbi, vraćanja dugova koje svi imaju prema oboljelima iz prijašnjega zdravog života. ,Ljudi odlaze na grobove svojih umrlih na dan Svih svetih, ali bolje je revanširati se oboljelima za života, dati doprinose djeci, unucima koje su ostavili oboljeli što su umrli.
Kolekcionirano je ovdje 20 sudbina iz realiteta koje su iznijeli bližnji bolesnika. Tu su korisni savjeti budućim potencijalnim laičkim i profesionalnim njegovateljima. Ima u ovoj knjizi i dosta natruha liječničke stručnosti, jer se iz krhotina ovih ispovijedi kristaliziraju činjenice koje će pomoći poznavateljima ove teške i infaustne, za sada nesvladive bolesti. Ova vrlo informativna knjiga hibridno je djelo nekoliko članaka, intervjua koje je u razgovoru s njegovateljima prikupila Ljiljana Kerepčić Ratkaj, supruga preminulog bolesnika od Alzheimerove bolesti – primarijusa, dr. sc. Ivana Kerepčića, neuropsihijatra, prvog doktora znanosti Neuropsihijatrijske bolnice Popovača, poslije i ravnatelja te bolnice.
Gospođa Kerepčić prikupila je ispovijedi njegovatelja o bolesnicima sličnih sudbina kao što je bila i njezina. Njihovi bračni partneri ili roditelji oboljeli od ove infaustne bolesti bili su poticaj za pisanje.
Knjiga je ilustrirana sa 7 slika koje je naslikala gospođa Kerepčić koja se bavi slikanjem već 40 godina te pisanjem poezije i proze.
Slike su apstraktnog karaktera: upotrijebljena je tehnika “-slijevanja, prskanja, mrlja, enformela, tasizma, tamnije depresivne intonacije, horizontalnih i kružnih poteza kista na timidnom fonu kapanjem zagasitih valera. Jedna je slika plakat prijašnje njezine izložbe impresionističkih obilježja.
Poseban su dio su 4 slike koje pripadaju Zvonku Ozmecu iz prijašnjega znanstvenog članka prof. dr. sc. Nine Mimice, djelomično apstraktne, s uvrštenim likovima.
Dokaz je to kako likovna terapija može biti paradigmatič na metoda izbora i uspjeha Alzheimerovih bolesnika palijativne provenijencije.
U knjigu su uvrštene i dvije pjesme Lj. Kerepčić: ,,Zarobljen” i „Tvoje misli” iz njezine zbirke „Pjesme ljubavi za Ivana”, koja je poetska kolekcija posvećena Njezinu oboljelom, umirućem suprugu.
Uloga je prof. dr. sc. Ninoslava Mimice bila definitivno ostvarenje knjige pisanjem popratnih stručnih tekstova i njezinim finaliziranjem pri adekvatnom izdavaču.
Recenzenti su bili: prof. dr. se. Vlado Jukić, prof. dr. se. Veljka Đorđević i primarijus, dr. Marina Kovač, psihijatar.
Knjiga je ilustrirana i dobrodošla njegovateljima/cama , članovima obitelji, jer prezentira neposredna i životna iskustva uz bolesnike, njihovu skrb, brigu, bol, strpljivost, tole ranciju, ljubav, empatiju…
Prim. dr. se. Ljubomir Radovančević
Objavljeno u Liječničkom vjesniku – glasilu Hrvatskog liječničkog zbora (broj 11 – 12, Zagreb, studeni-prosinac 2017.)